A A A K K K
людям з порушенням зору
КОМУНАЛЬНА УСТАНОВА "КРАСНОКУТСЬКИЙ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОГО РОЗВИТКУ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ" КРАСНОКУТСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ

Інституційний аудит

Інституційний аудит — це комплексна зовнішня перевірка та оцінювання освітніх і управлінських процесів закладу освіти, які забезпечують його ефективну роботу та сталий розвиток. 


ІНСТИТУЦІЙНИЙ АУДИТ — НОВА ПРОЦЕДУРА ОЦІНЮВАННЯ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛИ

          Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні та управлінські процеси. Аудит є новою для України процедурою вивчення діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл. Його ідея – відійти від радянських перевірок шкіл, завдання яких було знайти проблеми. Аудит покликаний не карати, а підтримати школи та показати їм, як стати кращими. Це новий формат співпраці на місцевому та національному рівнях, який є запорукою майбутнього вдосконалення української освіти. 

          Тоді, як державна атестація була по суті перелистуванням папірців та перевіряла лише відповідність роботи школи вимогам законодавства, інституційний аудит дивиться на школу комплексно, – очима учнів, їхніх батьків, вчителів та директора. Інституційний аудит має на меті проаналізувати та оцінити якість освітньої діяльності школи та надати закладу рекомендації і підтримку у вдосконаленні його роботи. Тоді як державна атестація показувала школі лише "що не так у документах" та не оцінювала реальну роботу школи, інституційний аудит аналізує діяльність закладу та показує "як зробити школу кращою". 

          Місія аудиту – допомогти школам підвищити якість їхньої діяльності та сприяти зростанню суспільної довіри до освіти. 

          Аудити проходитимуть у школах кожні 10 років. Частіше таке оцінювання може відбуватись позапланово за ініціативою засновника (місцевої влади), або ж самого директора, педагогічного колективу чи наглядової ради школи. Разом з тим підставою для проведення позапланового аудиту є незалежні зовнішні моніторинги. 

          Проводять інституційний аудит представники Державної служби якості освіти та незалежні освітні експерти, серед яких педагоги, методисти, директори та заступники директорів шкіл з усієї України. Таким чином на школу дивиться не тільки держава, але й ті, хто безпосередньо працюють в системі освіти. 

          Для проведення аудиту у школі формується експертна група. Залежно від розміру школи та кількості в ній вчителів експертна група може складатись з 3-12 експертів. Освітні експерти це досвідчені педагоги, а також керівники і заступники керівників шкіл та інші фахівці, які пройшли спеціальне навчання та підготовлені до оцінювання школи за критеріями інституційного аудиту. Всі експерти мають педагогічну освіту та працюють у школі не менше 5 років.

          Інституційний аудит оцінює роботу школи за чотирма напрямами:

          1. Освітнє середовище (наскільки учням безпечно і комфортно у школі, який в закладі мікроклімат, чи створені комфортні умови для вчителів, як організоване харчування, як облаштовані навчальні кабінети, яке в них є обладнання для навчання учнів та роботи вчителів, яке середовище у школі під час перерв, як учні взаємодіють між собою та з вчителем, чи вільне освітнє середовище школи від будь-яких форм насильства, булінгу та дискримінації, чи дотримуються учасники освітнього процесу принципів академічної доброчесності, чи створене у школі інклюзивне освітнє середовище тощо).

          2. Система оцінювання учнів (як вчителі оцінюють навчальні досягнення учнів, чи застосовують формувальне оцінювання, наскільки система оцінювання прозора і зрозуміла учням, чи вона допомагає учням робити висновки та покращувати свої результати у майбутньому). 

          3. Педагогічна діяльність (як вчителі працюють з аудиторією на уроках, чи застосовують вчителі компетентнісний підхід у навчанні, чи вчителі адаптували свою роботу в умовах пандемії коронавірусу, як вони проводять навчання дистанційно, як вчителі налагоджують комунікацію та співпрацю з учнями, чи вчителі займаються власним професійним розвитком тощо). 

          4. Управлінські процеси (як налагоджені управлінські та адміністративні процеси в школі, наскільки управлінські рішення сприяють покращенню якості освітньої діяльності у закладі, як директор займається розвитком школи, чи розбудована у школі внутрішня система забезпечення якості освіти, наскільки вона є ефективною).

          Інституційний аудит є комплексним вивченням освітньої діяльності школи, втім не повинен заважати освітньому процесу, відволікати вчителів та учнів, обтяжувати керівництво школи додатковими витратами. Експертна група працює у закладі автономно і школа не зобов'язана забезпечувати логістику (доїзд, поселення), харчування та інші потреби учасників експертної групи.

          Етап роботи експертів у закладі триває до 10 робочих днів (у малих школах це може бути кілька днів, у великих закладах експертам може знадобитись більше часу). Втім сама процедура аудиту займає більше часу, включаючи підготовчий етап та складання документації за результатами аудиту.

          Інформаційний ресурс про інституційний аудит школи за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=j5a0_TlHmXY


 

 

Вхід для адміністратора